Jdi na obsah Jdi na menu
 


Metoda závodního chovu

Holub není pro mě sportovní nástroj,nezneužívám ho k mé slávě,nezvedám si na něm osobní ego.

Je to můj přítel a já se k němu s úctou chovám,je to živočišný druh jako já a respekutuji to.

JE TO MŮJ KAMARÁD....heart

PŘIROZENÁ METODA

Vyzkoušel jsem klasické vdovství,totální(suché i mokré) a přirozenou metodu.Zkoušel jsem držet jedno oddělení na vdovce a druhý na přírodu a velmi pozorně jsem sledoval rozdíly ve výkonu.Výsledek?Nevidím zásadnější rozdíly.Vdovci mají plus v jednoduchosti(méně práce),lépe jdou do holubníku ze závodu.I méně zkušený chovatel má šanci uspět. Mínus mají v nervozitě(hlavně vdovy).

V přirozené metodě je plus v holubicích,které v dobrém stavu hnízda jsou zabijáci,jsou i samci,kteří závodí výborně s hnízda.Hlavní je klid na holubníku.Mínus je ve větší práci a pozorování chovatele,chyba v systému=neúspěch,nestabilní forma závislá na stavu hnízda,propracované krmení do detailů,častější vyvážení.

Přirozenou metodou se zabývá jen opravdový milovník holubů a věřte,že se dá velmi dobře závodit a konkurovat vdovskému systému.Vzpomenu takového mistra: Jos Van Limpt De Klak,který čaroval a zamotával hlavu v přirozené metodě všem závodníkům se vdovci.Když se podívám k sousedům na Slovensko,je mistr přirozené Josef Korec ml.,kde ho již několik let nemůže nikdo dohonit v OZ Nitra.Nemohu zapomenout na jméno Ing.Ján Mokrý,je to opravdový znalec přirozené metody a slavil úspěchy i na mezinárodní scéně.Já osobně mám úspěch v této metodě prvním místem v Mistrovství středních tratí ČS CHPH 2015 ,Mistr MS Blatná 2015,2016,2017 a třetí a čtvrté místo zemského závodu Oostende 2016. Přirozená je složitější,ale jde to! Tento systém mi dává motor a více mě motivuje k výkonu.   

 

holubnik-25.4.2017-008.jpg

holubnik-25.4.2017-014.jpg  

tr--1-.png

U mě v rodině se dělal vrcholový sport na té největší možné úrovni a vím,že tvrdý tréning nejde ničím nahradit-NIČÍM!!!

pilule.jpg

Různé pilulky a cosi jiného a drahého,to je jen třešnička na dortu a já právě vidím okolo sebe pravý opak.

let.jpg

Holubi:Základ holubů je od Jaroslava Nerse,který mi přinesl hlavní úspěchy.Dále mám holoubky z Naturalu kmene Van Der Espt,jsou velmi spolehliví.Osvědčili se mi i holoubci od Bedřicha Růžičky ze Slivence,Pavla Rodra,Jiřího Zeliny,Filipi teamu a nesmím zapomenout na výborné borce od Bohumila Oplta,Pavla Moučky a Jiřího Brázdy,kteří mi vyletěli mnoho oblastních bodů a také všem jmenovaným DĚKUJI.

Na rok 2018 mám v chovu moji milovanou holubičku Jasnou 344,osvědčené Van Der Espty,Ekelhardty od Jozefa Korce ml.,Rodrovo rakety a na DT holoubky Batemburg + holuba Františka Hradila. 

1223.jpg

 

ostende.jpg

Chci se specializovat jen na ST a jednodenní DT,tam vidím budoucnost a spravedlivost.

holoubata.jpg

Holoubata:Holoubat si nechávám do 50ks.Jelikož jsem velmi pracovně vytížený(chov akvarijních ryb+ dva obchody),holoubata nezávodí,ale musí podstoupit velmi tvrdý jarní tréning,co vydrží to závodí již spolehlivě.

1051229_klicky-zdrava-vyziva-strava-jidlo-naklicene-zrna.jpg

Krmení:Krmím celoročně Versele-Laga,ale zavodní sezonu 2018 poletím na krmivu Mrowca,která se mi zdá velmi kvalitní.Dle potřeby směsi domíchávám ječmenem.

Často nechávám zrniny klíčit.

malto.jpg

Doplňky stravy viz sekce Příroda léčí.Dále po konzultaci s českým špičkovým cyklistou rozděluji cukry,živočišné proteiny....atd. a přesně vím,co mám přidat na KT nebo na DT,je v tom opravdu rozdíl,tohle si ale musím nechat jako rodinné stříbrosmiley

elxvs048.jpg

Hygiena:V závodní sezoně čistím 3x denně+vysavač,1x za rok dělám generální úklid(budníky ven).

dravec.jpg

Dravci:Také mám dravce,také mám ztráty,také se bojím o holoubky.Ale dravci za to nemohou,kdo jim zničil biotop?Lidé!! A proto nám loví holoubky.Kde mají přirozenou potravu - bažanty,koroptve....nemají-lidé to zničili,NEDIVME SE !!!

klatovy-nvp-2013-014.jpg

Mám pejska,který chrání moje holoubky,mnoho dravců již vyrušil při ulovení holuba na zahradě,Dardo díkyyes

 

partner-kopie.jpgpenize.jpg

 

Budoucnost:Myslím si,že zase nebude tak zle(po nás potopa).Jsem optimista a věřím,že se lidé začnou opět vracet k přírodě a že tento holubářský sport bude žít dál.V ČR chybí trochu té profesionality,myslím tím dát chovateli motivaci.Lidé se ptají,proč to děláš?Co z toho máš?Říkám,materiálně nic a pocit nejde vysvětlit.Takto se mladí do toho nepohrnou.....Jo kdybych řekl,že letíme závod,kde mohu vyhrát např.20000,- a za měsíc zase....tak to tomu človíčku může v hlavě šrotovat.Je třeba oslovit firmy-sponzory a od ZO(nebo obráceně) motivovat chovatele.My máme v MS Blatná tři sponzory,kteří dávají na každý závod cenu,každý závod se o něco letí.....v tom vidím budoucnost. 

km.jpg

Co se týče směrů závodů,tak na ST a DT je dobré pouštět z jednoho směru,rád bych létal východ.Na KT zastávám názor,že pro regulérnost by bylo dobré pouštět ze všech směrů S,Z,V,J....jednou bude mít holt výhodu ten,podruhé tenhle.....člověk míní-pánbůh mění.  

(je to jen můj názor a pocit,nikomu tento obsah nevnucuji)

24863428-ruce-drzi-zeleny-ve-tvaru-srdce-strom-strom-usrdce.jpg