Jdi na obsah Jdi na menu
 


Metoda závodního chovu

Holub není pro mě sportovní nástroj,nezneužívám ho k mé slávě,nezvedám si na něm osobní ego.

Je to můj přítel a já se k němu s úctou chovám,je to živočišný druh jako já a respekutuji to.

JE TO MŮJ KAMARÁD....heart

Pro mě je úplně jedno,zda se jedná o přirozenou metodu,nebo vdovství.Hlavní je klid a spokojenost na holubníku a přirozené přírodní zdraví.Ano,vdovci a to hlavně vdovy vykazují ke konci závodní sezony jakousi nervozitu,příroda je v pohodě po celou sezonu.

holubnik-25.4.2017-008.jpg

Totální vdovství:Zapářím na konci února a již nenechávám podruhé nasednout,na začátku dubna již vyvážím k tréninkům,jinak klasika.Možná jen,že v závodní sezoně jsou vdovy přes noc na budníku a vdovci na sedačkách.Motivace pokaždé stejná,společně jsou na budníku před košováním 45minut.Po příletu někdy 30minut,jindy i do druhého dne,řídím se momentální přítomností.

holubnik-25.4.2017-014.jpg  

Přirozená metoda:Tu mám nejraději,holoubci jsou klidný a spokojený.A že nestačí vdovcům,tomu jsem nikdy nevěřil a věřit nebudu.Samci jsou na tom hůře než vdovci,ale holubice v dobrém stavu hnízda jsou zabijáci...Ano,dám si s přírodou práci,vyvážím velmi často,první nácvik 70km,na první závod mají cca 15 nácviků(to samé i u vdovců)V závodní sezoně vyvážím jen přírodu,vdovce dle potřeby....těžko na cvičišti=lehko na bojištisurprise

tr--1-.png

Vím,že si někdo řekne,že jsem asi blázen,ale vycházím z mých pocitů a i zkušeností.U mě v rodině se dělal vrcholový sport na té největší možné úrovni a vím,že tvrdý tréning nejde ničím nahradit-NIČÍM!!!

pilule.jpg

Různé pilulky a cosi jiného a drahého,to je jen třešnička na dortu a já právě vidím okolo sebe pravý opak.

let.jpg

Holubi:Základ holubů je od Jaroslava Nerse,který mi přinesl hlavní úspěchy.Dále mám holoubky z Naturalu kmene Van Der Espt,jsou velmi spolehliví.Osvědčili se mi i holoubci od Bedřicha Růžičky ze Slivence,Pavla Rodra,Jiřího Zeliny,Filipi teamu a nesmím zapomenout na výborné borce od Bohumila Oplta,Pavla Moučky a Jiřího Brázdy,kteří mi vyletěli mnoho oblastních bodů a také všem jmenovaným DĚKUJI.

Na rok 2018 mám v chovu moji milovanou holubičku Jasnou 344,osvědčené Van Der Espty,Ekelhardty od Jozefa Korce ml.,Rodrovo rakety a na DT holoubky Batemburg + holuba Františka Hradila. 

1223.jpg

 

ostende.jpg

Chci se specializovat jen na ST a jednodenní DT,tam vidím budoucnost a spravedlivost.

holoubata.jpg

Holoubata:Holoubat si nechávám do 50ks.Jelikož jsem velmi pracovně vytížený(chov akvarijních ryb+ dva obchody),holoubata nezávodí,ale musí podstoupit velmi tvrdý jarní tréning,co vydrží to závodí již spolehlivě.

1051229_klicky-zdrava-vyziva-strava-jidlo-naklicene-zrna.jpg

Krmení:Krmím celoročně Versele-Laga,ale zavodní sezonu 2018 poletím na krmivu Mrowca,která se mi zdá velmi kvalitní.Dle potřeby směsi domíchávám ječmenem.

Často nechávám zrniny klíčit.

malto.jpg

Doplňky stravy viz sekce Příroda léčí.Dále po konzultaci s českým špičkovým cyklistou rozděluji cukry,živočišné proteiny....atd. a přesně vím,co mám přidat na KT nebo na DT,je v tom opravdu rozdíl,tohle si ale musím nechat jako rodinné stříbrosmiley

elxvs048.jpg

Hygiena:V závodní sezoně čistím 3x denně+vysavač,1x za rok dělám generální úklid(budníky ven).

dravec.jpg

Dravci:Také mám dravce,také mám ztráty,také se bojím o holoubky.Ale dravci za to nemohou,kdo jim zničil biotop?Lidé!! A proto nám loví holoubky.Kde mají přirozenou potravu - bažanty,koroptve....nemají-lidé to zničili,NEDIVME SE !!!

klatovy-nvp-2013-014.jpg

Mám pejska,který chrání moje holoubky,mnoho dravců již vyrušil při ulovení holuba na zahradě,Dardo díkyyes

 

partner-kopie.jpgpenize.jpg

 

Budoucnost:Myslím si,že zase nebude tak zle(po nás potopa).Jsem optimista a věřím,že se lidé začnou opět vracet k přírodě a že tento holubářský sport bude žít dál.V ČR chybí trochu té profesionality,myslím tím dát chovateli motivaci.Lidé se ptají,proč to děláš?Co z toho máš?Říkám,materiálně nic a pocit nejde vysvětlit.Takto se mladí do toho nepohrnou.....Jo kdybych řekl,že letíme závod,kde mohu vyhrát např.20000,- a za měsíc zase....tak to tomu človíčku může v hlavě šrotovat.Je třeba oslovit firmy-sponzory a od ZO(nebo obráceně) motivovat chovatele.My máme v MS Blatná tři sponzory,kteří dávají na každý závod cenu,každý závod se o něco letí.....v tom vidím budoucnost. 

km.jpg

Co se týče směrů závodů,tak na ST a DT je dobré pouštět z jednoho směru,rád bych létal východ.Na KT zastávám názor,že pro regulérnost by bylo dobré pouštět ze všech směrů S,Z,V,J....jednou bude mít holt výhodu ten,podruhé tenhle.....člověk míní-pánbůh mění.  

(je to jen můj názor a pocit,nikomu tento obsah nevnucuji)

24863428-ruce-drzi-zeleny-ve-tvaru-srdce-strom-strom-usrdce.jpg