Jdi na obsah Jdi na menu
 


Metoda závodního chovu

Závodím v klidu,harmonii,s láskou a pokorou.Tuto energii se snažím přenést do závodního teamu.

Holub není pro mě sportovní nástroj,nezneužívám ho k mé slávě,nezvedám si na něm osobní ego.

Je to můj přítel a já se k němu s úctou chovám,je to živočišný druh jako já a respekutuji to.

JE TO MŮJ KAMARÁD....heart

Pro mě je úplně jedno,zda se jedná o přirozenou metodu,nebo vdovství.Hlavní je klid a spokojenost na holubníku a přirozené přírodní zdraví.Ano,vdovci a to hlavně vdovy vykazují ke konci závodní sezony jakousi nervozitu,příroda volá a proto reaguji zapářením a závody dolétají z hnízda.Vdovské oddělení je efektivnější na záčátku sezony,otěže přebírá team příroďáků,kteří mají celoroční přirozený pohyb.Holoubky na zimu nerozděluji podle pohlaví,netrápím je.

racing-pigeon-widowood.jpg

Totální vdovství:Zapářím v půlce února a již nenechávám podruhé nasednout,na začátku dubna již vyvážím k tréninkům,jinak klasika.Možná jen,že v závodní sezoně jsou vdovy přes noc na budníku a vdovci na sedačkách.Motivace pokaždé stejná,společně jsou na budníku před košováním 45minut.Po příletu někdy 30minut,jindy i do druhého dne,řídím se momentální přítomností.

priroda.jpg  

Přirozená metoda:Tu mám nejraději,celoročně venku,pasou se,dělají si co chtějí,páří se jak chtějí,čerství vzduch dělá své.A že nestačí vdovcům,tomu jsem nikdy nevěřil a věřit nebudu.Ano,dám si s přírodou práci,vyvážím velmi často,netajím se tím,že vyvážím i v zimních měsících a v tom možná nejhorším počasí.Mám rád,když se mi třeba v prosinci dotahují celí týden,jaká byla mlha....a na tyto borce se mohu kdykoliv spolehnout,žádný krach mi v závodě nevadí,naopak si libuji a vím,že přijdou....těžko na cvičišti=lehko na bojištisurprise

tr--1-.png

Vím,že si někdo řekne,že jsem asi blázen,ale vycházím z mých pocitů a i zkušeností.U mě v rodině se dělal vrcholový sport na té největší možné úrovni a vím,že tvrdý tréning nejde ničím nahradit-NIČÍM!!!

pilule.jpg

Různé pilulky a cosi jiného a drahého,to je jen třešnička na dortu a já právě vidím okolo sebe pravý opak.

let.jpg

Holubi:Nemám žádné chovné oddělení,odchovávám jen od závodníků.Do závodní sezony mám stav 30-40ks.Základ holubů je od Jaroslava Nerse,který mi přinesl hlavní úspěchy.Dále mám holoubky z Naturalu kmene Van Der Espt,jsou velmi spolehliví.Osvědčili se mi i holoubci od Bedřicha Růžičky ze Slivence,Pavla Rodra,Filipi teamu a nesmím zapomenout na výborné borce od Bohumila Oplta,Pavla Moučky a Jiřího Brázdy,kteří mi vyletěli mnoho oblastních bodů a také všem jmenovaným DĚKUJI.

1223.jpg

Do budoucna mám zájem získat holoubata od Jozefa Korce ml. a ing.Ludovíta Jakubca z holubníku Tarzan,tyto chovy velmi uznávám.

ostende.jpg

Chci se specializovat jen na DT,tam vidím budoucnost a spravedlivost.Na KT,ST budu nasazovat jen roční holoubky,jako takové přípravné tratě.

holoubata.jpg

Holoubata:Holoubat si nechávám do 50ks,mají celodenní volno,vzduch+slunce je nejlepší lék.Jelikož jsem velmi pracovně vytížený(chov akvarijních ryb+výkup+export),holoubata nezávodí,ale musí podstoupit velmi tvrdý zimní tréning,co vydrží to závodí již spolehlivě.

1051229_klicky-zdrava-vyziva-strava-jidlo-naklicene-zrna.jpg

Krmení:Hlavní obilovina je ječmen a přimíchávám směsí komerční,celoročně používám ostropestřec mariánský.

Často nechávám zrniny klíčit.

malto.jpg

Doplňky stravy viz sekce Příroda léčí.Dále po konzultaci s českým špičkovým cyklistou rozděluji tzv.rychlé a jiné cukry,živočišné proteiny....atd. a přesně vím,co mám přidat na KT nebo na DT,je v tom opravdu rozdíl,tohle si ale musím nechat jako rodinné stříbrosmiley

elxvs048.jpg

Hygiena:V závodní sezoně čistím 3x denně+vysavač,1x za rok dělám generální úklid(budníky ven).

dravec.jpg

Dravci:Také mám dravce,také mám ztráty,také se bojím o holoubky.Ale dravci za to nemohou,kdo jim zničil biotop?Lidé!! A proto nám loví holoubky.Kde mají přirozenou potravu - bažanty,koroptve....nemají-lidé to zničili,NEDIVME SE.

klatovy-nvp-2013-014.jpg

Mám pejska,který chrání moje holoubky,mnoho dravců již vyrušil při ulovení holuba na zahradě,Dardo díkyyes

 

partner-kopie.jpgpenize.jpg

 

Budoucnost:Myslím si,že zase nebude tak zle(po nás potopa).Jsem optimista a věřím,že se lidé začnou opět vracet k přírodě a že tento holubářský sport bude žít dál.V ČR chybí trochu té profesionality,myslím tím dát chovateli motivaci.Lidé se ptají,proč to děláš?Co z toho máš?Říkám,materiálně nic a pocit nejde vysvětlit.Takto se mladí do toho nepohrnou.....Jo kdybych řekl,že letíme závod,kde mohu vyhrát např.20000,- a za měsíc zase....tak to tomu človíčku může v hlavě šrotovat.Je třeba oslovit firmy-sponzory a od ZO(nebo obráceně) motivovat chovatele.My máme v MS Blatná tři sponzory,kteří dávají na každý závod cenu,každý závod se o něco letí.....v tom vidím budoucnost. 

km.jpg

Co se týče směrů závodů,tak na ST a DT je dobré pouštět z jednoho směru,rád bych létal východ.Na KT zastávám názor,že pro regulérnost by bylo dobré pouštět ze všech směrů S,Z,V,J....jednou bude mít holt výhodu ten,podruhé tenhle.....člověk míní-pánbůh mění.  

(je to jen můj názor a pocit,nikomu tento obsah nevnucuji)

24863428-ruce-drzi-zeleny-ve-tvaru-srdce-strom-strom-usrdce.jpg

SELEKTUJI JEN KOŠEM,NIKDY HOLUBA NEZABIJI !!!

stop.jpg